فیروزان صنعت

چرا زباله های پلاستیکی برای محیط زیست خطر بسیاری دارند؟

چرا زباله های پلاستیکی برای محیط زیست خطر بسیاری دارند؟

چرا زباله های پلاستیکی برای محیط زیست خطر بسیاری دارند؟

همه ما امروزه شاهد افزایش میزان تولید مواد پلاستیکی و قابل بازیافت در سراسر دنیا هستیم. غافل از این که این نوع مواد پلاستیکی آسیب زیادی به اکو سیستم و محیط زیست می رسانند. به این مشکل که متاسفانه هم برای سلامتی انسان و هم حیوانات خطر دارد، آلودگی پلاستیکی می گویند.

در اواخر قرن 20، پلاستیک به عنوان یکی از مقاوم ترین آلودگی ها در سراسر دنیا محسوب می شود. پس از آن نیز افزایش اهمیت آلودگی این زباله ها زمانی آشکار شد که پلاستیک ها به اشتباه توسط موجودات زنده خورده و مصرف شد.

به همین دلیل به طور کلی می توان گفت زباله های پلاستیکی برای محیط زیست خطر زیادی دارند. به همین منظور در ادامه مقاله چرا زباله های پلاستیکی برای محیط زیست خطر بسیاری دارند؟ به بررسی کامل اهمیت خطر زباله های پلاستیکی برای محیط زیست می پردازیم.

جهت خرید ماشین آلات بازیافت پلاستیک از فیروزان صنعت، که نقش اساسی در استفاده مجدد زباله های پلاستیکی و حفظ محیط زیست دارند، رو لینک کلیک کنید.

 

آلودگی پلاستیکی ناشی از تغییر آب و هوا

یکی از تغییرات عمده ای که پس از افزایش میزان تولید و استفاده از پلاستیک رخ داده، تغییرات در آب و هوا است. طی بررسی ها و تحقیقات انجام شده در سال 2019 میلادی، با افزایش میزان تولید پلاستیک؛ نیز باعث افزایش تولید گازهای گلخانه ای کربن دی اکسید به مقدار ۸۵۰ میلیون تن در جو کره زمین شده است.

این مقدار تا سال 2050 میلادی باعث انتشار ۵۶ میلیارد تن از گازهای گلخانه‌ ای خواهد شد. همین موضوع می توانند بر تغییرات آب و هوایی و بیماری های ناشی از آن تا حد زیادی تاثیر گذار باشد. همان طور که می دانید پلاستیک ها از ترکیبی به نام پلی اتیلن ساخته می شوند و نیم عمر طبیعی آن ها در طبیعت با توجه به نوع مواد اولیه 50 تا 300 سال خواهد بود.

علاوه بر این، در حال حاضر 5 تریلیون زباله پلاستیکی در اقیانوس ها شناور هستند. این میزان و حجم از آلودگی باعث آسیب رسیدن به حیات موجودات دریایی می شود. همین موضوع سبب شده که 700 گونه جانور دریایی در این زباله های پلاستیکی زندگی کنند یا از آن ها تغذیه شوند.

 

اثرات نا مطلوب زباله های پلاستیکی بر زمین

به طور کلی هدف اصلی از استفاده از انجام تحقیقات و مقالات مختلف به دلیل تاثیرات نا مطلوبی است که استفاده از زباله های پلاستیکی روی کره زمین و زندگی جانوران مختلف دارد. در حال حاضر بین 4 تا 23 برابر بیشتر از این مواد پلاستیکی که دریا و اقیانوس ها وجود دارد؛ روی زمین یافت می شود.

یکی از مهم ترین اثرات نا مطلوب زباله های پلاستیکی روی زمین، پلاستیک های کلرینی مواد شیمیایی خطرناکی را در محیط خاکی اطراف آزاد می کنند. سپس این مواد شیمیایی وارد آب های زیر زمینی شده و آب های اطراف خواهد شد.

در نهایت مجموعه این اتفاقات به محیط زیست آسیب می رساند. بنابراین موجودات زمینی و دریایی که از این مواد شیمیایی روی زمین یا در آب ها تغذیه می کنند و همین اتفاق باعث آسیب رسیدن به سلامت این موجودات و حتی مرگ و میر آن ها می شود.

 

وجود آلودگی در آب های لوله کشی

سال هاست تحقیقات زیادی روی میزان آلایندگی ها و آلودگی های ناشی از مصرف بیش از حد پلاستیک تاکنون در کشورهای مختلف انجام شده است. طی بررسی های انجام شده حدود 73 درصد از میزان آب های آشامیدنی دارای آلاینده های پلاستیکی هستند.

بنابراین می توان گفت این میزان آلاینده ممکن است در برخی آب های آشامیدنی و آب های لوله کشی در  برخی کشورها ممکن است بیشتر و حتی کم تر باشد. اما به طور کلی این نتیجه حاصل می شود که افراد در یک سال حدود ۳ تا ۴ هزار از ذرات ریز پلاستیکی موجود در آب های آشامیدنی را  مصرف می کنند.

علاوه بر این، طی بررسی های انجام شده، ذراتی دیگر با اندازه بیش از دو و نیم میکرون در این آب ها پیدا شده که 2500 برابر بزرگ تر از ذرات نانو است. بنابراین پس از این آزمایشات دانشمندان تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات مصرف این مواد آلاینده و ذرات پلاستیکی انجام داده اند؛

این تحقیقات نیز نشان می دهد که تاثیر منفی و اصلی این مواد پلاستیکی در  آب روی سلامتی بدن هنوز مشخص نشده است. اما به طور کلی می توان گفت در صورتی که این ذرات موجود در آب اندازه ذرات نانو باشد، سلامتی انسان در معرض خطر خواهد بود.

 

خطرات پلاستیک برای سلامتی انسان

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، تاکنون تاثیر منفی پلاستیک بر سلامتی انسان مشخص نشده است. اما بررسی های جدیدی در این زمینه انجام شده است. همان طور که می دانید انسان ها معمولا در طول زندگی خود غذاهای دریایی مصرف می کنند.

این جانوران دریایی نیز به صورت سالیانه و حتی روزانه حجم زیادی از مواد پلاستیکی که در آب یافت می شود را مصرف می کنند. بنابراین انسان ها نیز با مصرف این مواد غذایی دارای میکروپلاستیک در معرض خطر جدی مبتلا شدن به بیماری های مختلف هستند.

 

خطرات پلاستیک بر محیط زیست

همان طور که می دانید پلاستیک ها از مواد مختلفی از جمله گاز، نفت، سلولز، ترکیبات پلیمر و… تهیه می کنند. علاوه بر این، پلیمرها نیز جز عمده ترین مواد تشکیل دهنده پلاستیک ها هستند و از ترکیبات نفتی و هیدروکربنی به دست می آیند. حضور این حجم از مواد غیر قابل تجزیه برای حیات وحش، محیط زیست، و حتی موجودات دریایی بسیار سمی است.

جهت مشاهده و خرید دستگاه آسیاب پلاستیک روی لینک کلیک کنید.

چرا که همه ما می بینیم حجم زیادی از این مواد پلاستیکی در طبیعت به دست بشر رها می شوند. بدین صورت که حتی سال ها بدون تغییر در طبیعت هم باقی مانند و تجزیه هم نمی شوند. در حالت بسیار خوشبینانه این مواد پلاستیکی به قطعه های کوچک تری تبدیل می شوند و سپس در یک محیط انباشته می شوند.

پس از آن محصولات جانبی و خطرناک دیگر یا مونومرهای آزاد از طریق محلول های تولید شده در محل دفن زباله وارد آب های شیرین و دریا می شوند. این چرخه آن قدر تکرار می شود که در نهایت همان طور که همه ما شاهد آن هستیم، باعث خطرات زیادی برای محیط زیست خواهد شد.

 

ترکیبات شیمیایی مضر در پلاستیک چیست؟

به طور کلی پلاستیک ها با توجه به نوع و میزان کیفیتشان به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند. از جمله ترکیبات شیمیایی عمده ای که در پلاستیک ها وجود دارد و یافت می شود، مونومرها و افزودنی ها هستند. این ترکیبات رفته رفته در چرخه تکرار وارد محیط زیست می شوند و روی زندگی موجودات مختلف از جمله انسان ها و محیط زیست تاثیرات منفی و نا مطلوبی می گذارند.

همچنین ترکیبات خطرناک دیگری در این پلاستیک ها وجود دارد که عبارتند از بیسفنولA ، فتالات ها، پلی هالوژنه ها، نونیل فنول و ترکیبات ضد باکتری مانند تری کلوسان. وجود این مواد شیمیایی نیز برای سلامتی و جان انسان خطرات زیادی به همراه دارد.

مقالات دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید انواع ماشین آلات بازیافت پلاستیک از فیروزان صنعت

فیروزان صنعت

شرکت فیروزان صنعت با قابلیت ها و با توجه به تجربه سالیان گذشته در زمینه تولید انواع ظروف یکبار مصرف و با  دانش و تجربه مهندسی کافی به سوی ساخت انواع محصولات و ماشین آلات صنعتی در زمینه بازیافت پلاستیک روی آورده و توانسته رضایت مشریان خود را بدست آورد.

دسترسی سریع
آخرین محصولات
مقالات اخیر