فیروزان صنعت

خط تولید زغال

فیروزان صنعت » خط تولید زغال

معرفی خط تولید زغال

یکی از بهترین صنایعی که در طی سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و سود و درآمد ویژه ای به همراه دارد، صنعت تولید زغال است. این صنعت نیز مانند صنایع مختلف دیگر برای راه اندازی نیاز به چندین خط تولید مختلف دارد. یکی از ویژگی های جالب فعالیت در حوزه خط تولید زغال این است که منابع خاک اره ای در ایران زیاد است. به گونه ای که خاک های اره ای از تولیدی های مبلمان و چوب بری و .. با قیمت مقرون به صرفه و ارزان به کارخانه های تولید زغال منتقل می شود.

در روش تولید زغال به صورت صنعتی، به دستگاه های تولید زغال که بسیار پیشرفته است، نیاز دارید. در واقع صرفا از طریق راه اندازی خط تولید زغال و استفاده از دستگاه های پیشرفته در خط تولید، می توان در این صنعت موفق شد. در صورتی که قصد راه اندازی و فعالیت در صنعت تولید زغال را دارید و میخواهید خرید ماشین آلات بازیافت پلاستیک کنید با فیروزان صنعت همراه شوید.

محصولات اخیر

دستگاه خط تولید زغال

خط تولید زغال
خط مکانیزه تولید زغال

میزان زیاد مواد اولیه لازم برای تولید زغال سبب شده که در سال های اخیر این صنعت رشد و پیشرفت خوبی داشته باشد. به طور کلی مواد اولیه لازم برای تولید زغال شامل پوست گردو، خاک اره، پوست بادام، و خاکه زغال است که به راحتی یافت می شود.

نکته مهم خرید دستگاه های خط تولید زغال و راه اندازی آن است. از جمله مهم ترین دستگاه ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • اکسترودر: دستگاه اکسترودر یکی از مهم ترین دستگاه های خط تولید زغال است که با استفاده از آن می توان اقدام به مرغوب سازی بریکت کرد. بدین صورت که ابتدا بریکت وارد دستگاه اکسترودر شده و سپس وارد کوره زغال می شود. اگر دستگاه اکسترودر نباشد، در نهایت کیفیت زغال نیز کاهش می یابد و نا خالص خواهد بود.
 • کوره زغال: از کوره زغال برای حرارت دادن و خالص کردن بریکت استفاده می شود. مواد اولیه پس از این که در کوره ریخته می شود، حرارت لازم روی آن اعمال شده و مواد نا خالص از آن جدا می شود. در نهایت این مواد اولیه به یک زغال با کیفیت و خالص تبدیل می شود.
 • خشک کن و سرند: دستگاه خشک کن و سرند وظیفه خشک کردن مواد اولیه را بر عهده دارد. هم خاک اره و هم بریکت درصد مشخصی رطوبت دارند که وجود این رطوبت باعث کاهش کیفیت نهایی تولید زغال می شود. به همین دلیل با استفاده از این دستگاه میزان رطوبت مواد اولیه از طریق گرم کردن و حرارت دادن از بین می رود.

 

دستگاه زغال فشرده

نوع دیگری از زغال که تولید آن نیز افزایش یافته، زغال فشرده است. این نوع زغال با نام زغال چینی نیز شناخته می شود. زغال فشرده نوعی بریکت سوختنی است که با گرد و غبار خاک اره یا چوب تولید می شود.

خط تولید زغال - 4

در واقع این نوع زغال، یک نوع بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده های قابل احتراق است. برای تولید زغال فشرده نیز نیاز به خرید دستگاه زغال فشرده است که با استفاده از آن می توان محصولاتی با کیفیت را تولید کرد. انواع دستگاه های مورد نیاز عبارتند از:

 • دستگاه نیوهیبریدی توربو
 • کوره زغال
 • دستگاه خشک کن یا سرند
 • دستگاه خرد کن

 

قیمت دستگاه تولید زغال

افرادی که قصد راه اندازی خط تولید زغال یا زغال را دارند، معمولا با چالش های مختلفی برای تاسیس و فعالیت در این صنعت روبرو هستند. یکی از مهم ترین چالش ها، قیمت دستگاه های تولید زغال است.

در این رابطه باید گفت انواع دستگاه های مورد نیاز برای خط تولید در حجم های مختلف برای آماده سازی میزان مشخصی از مواد اولیه برای تولید زغال فشرده تولید می شوند.

خط تولید زغال - 6

همچنین برخی از دستگاه ها می توانند با اشکال مختلفی مانند بیضی یا مربعی شکل زغال فشرده تولید و آماده کنند. بنابراین بر اساس حجم محفظه دستگاه ها و کیفیت متریالی که برای ساخت آن ها استفاده می شود، قیمت دستگاه های تولید زغال فشرده نیز متفاوت و متغیر خواهد بود.

 

دستگاه های تولید زغال فشرده

با توجه به این که امروزه تولید زغال فشرده مورد استقبال افراد مختلفی قرار گرفته، تنوع در تولید و استفاده هر چه بهتر از این دستگاه ها نیز افزایش چشمگیری داشته است.

خط تولید زغال - 5

در واقع با خرید دستگاه های تولید فشرده می توان تا حد قابل توجهی میزان کیفیت نهایی تولید زغال را بهبود بخشید. از جمله دستگاه ها و تجهیزات کاربردی برای راه اندازی تولید زغال فشرده می توان موارد زیر را نام برد:

 • دستگاه خرد کن
 • دستگاه الک یا سرند
 • دستگاه مخزن گرمکن حرارتی و گرمایشی
 • دستگاه میکسر 12 پره
 • دستگاه سیلکن گریز از مرکز
 • دستگاه اکسترودر یا فشرده سازی
 • دستگاه خشک کن
 • کوره صنعتی 4 جداره فیلتر دار
 • فیلتر مادر کاهنده دود
 • دستگاه مکنده توربینی

 

راه اندازی خط تولید زغال فشرده

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، برای راه اندازی خط تولید زغال فشرده به دستگاه های تخصصی زیادی نیاز است. به همین دلیل در نهایت نیز یک زغال با کیفیت و بدون نا خالصی خواهید داشت که باعث افزایش سود دهی و درآمد زایی می شود.

خط تولید زغال - 3

در راه اندازی خط تولید زغال فشرده، عمل فشرده سازی مواد اولیه بر اساس نوع و اندازه مواد اولیه و نوع محصول نهایی مورد نظر انجام می شود. برای مثال در صورتی که ماده اولیه مورد نظر خاک اره یا براده چوب باشد، لیگنین چوب که یکی از ترکیبات اصلی گیاهان آوند دار است، تحت فشار و افزایش دما قرار می گیرد.

سپس این لیگنین آزاد شده و موادی که باید فشرده و بریکت شوند را به یک دیگر می چسباند. زمان فشردن مواد ذکر شده به یک دیگر، دما تا حد زیادی افزایش می یابد. به گونه ای که از مواد اولیه مواد چسبنده (هم جوشی) آزاد شوند.

توجه داشته باشید که زمان انجام این فرایند میزان رطوبت مواد اولیه باید کم تر از 10 درصد باشد. در واقع به همین دلیل از دستگاه مخصوص برای افزایش دما و تبخیر رطوبت استفاده می شود.

 

انواع دستگاه تولید زغال

به طور کلی انواع دستگاه های تولید زغال بر اساس نوع محصول خروجی که در صنایع مختلف استفاده و کاربرد دارد، به چندین دسته مختلف تقسیم می شود.

خط تولید زغال - 1

در واقع در برخی از شرکت های تولید کننده زغال ممکن است بودجه کافی برای تولید چندین نوع زغال و تهیه مواد اولیه و سپس خرید دستگاه های خط تولید وجود داشته باشد.

بر همین اساس انواع دستگاه های تولید زغال نیز به چندین دسته مختلف زیر تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. دستگاه زغال اکسترودر: نام دیگر این دستگاه اکسترودر تسمه ای است که با استفاده از آن می توان زغال فشرده با کیفیت بالا و مطلوب تولید کرد. در واقع،  وظیفه این دستگاه در خط تولید زغال فشرده تزریق خاک اره به خط است.
 2. کوره زغال ۶ جداره: این دستگاه زغال های تولیدی را بدون شکستگی و گازگیری به صورت کامل تولید می کند. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که می تواند بین 8 تا 10 ساعت، ۴۰۰ کیلو گرم تا ۱ تن زغال تولید کند.
 3. کوره زغال جی پلاس: در این مدل کوره، مشعل در بالای کف کوره و در محوطه داخلی که چوب قرار می گیرد، نصب می شود. به همین دلیل باعث انتقال حرارت سریع تر و آماده سازی سریع تر می شود.
 4. دستگاه پرس گردشی: دستگاه پرس گردشی، تولید ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلو زغال را در مدت زمان کمی دارد.
 5. کوره زغال همرفتی: با استفاده از کوره زغال همرفتی می توان زغال لیموی و زغال کباب با کیفیتبالا تولید کرد.
 6. دستگاه خشک کن و سرند: از این دستگاه برای خشک شدن و از بین رفتن رطوبت مواد وارد شده به دستگاه استفاده می شود.

یک پاسخ

 1. چند مدل دستگاه تولید زغال داریم ودر بازار کدام یک بیشتر متقاضی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *