فیروزان صنعت

تجهیزات خطوط بازیافت

فیروزان صنعت » تجهیزات خطوط بازیافت

تجهیزات خطوط بازیافت

تجهیزات خطوط بازیافت، بازیافت پلاستیک فرآیندی است که طی آن مواد پلاستیکی بازیافت پس از طی مراحل زیر تبدیل به گرانول بازیافتی شده و ارزش افزوده‌ی فراوانی را ایجاد می‌کند:

 1. تفکیک و دسته بندی ضایعات پلاستیک
 2. خرد کردن و آسیاب
 3. شست‌وشوی ضایعات وگند‌ زدایی
 4. خشک کردن
 5. تولید گرانول


در مرحله‌ی جداسازی و تفکیک هریک ازپلاستیک‌ها دارای ساختار شیمیایی متفاوتی هستند وخواص متفاوتی دارند و ممکن است با هم ناهمگن باشند و قابلیت اختلال نداشته باشند، از این رو باید جداگانه بازیافت شوند زیرا ترکیب و نقطه‌ی ذوب آن‌ها بایک‌دیگر متفاوت است به این خاطر بعد از جمع آوری ضایعات باید آن‌ها را برحسب مواد اولیه ساخت و سختی و همینطور از نرمی جداسازی و تفکیک نمود.

محصولات اخیر

آسیاب و خرد کردن

در این مرحله پلاستیک تفکیک شده را آسیاب کرده و به قطعات کوچک‌تر پرکی تبدیل می‌شود. البته پلاستیک‌ها به‌ دلیل تفاوت‌شان با یک‌دیگر نیاز به آسیاب‌های متفاوتی دارند، مثلا بطری نوشابه و آب معدنی را باید با استفاده از آسیاب متفاوتی از دیگر پلاستیک‌ها مثل ضایعات نایلون و گونی خرد کرد.

شستشوی ضایعات و گند زدایی

در این مرحله بعد استفاده از دستگاه آسیاب صنعتی باید مواد شست و شو شوند تا هرگونه مواد، گرد و خاک و آلودگی باقی مانده از آن‌ها جدا شود. از خطوط پیشرفته و مکانیزه جهت شستشوی ضایعات استفاده می‌شود.

مرحله‌ی خشک کن

در این مرحله چون ضایعات دارای رطوبت هستند و باید حتما رطوبت زدایی شوند، به همین دلیل مواد از کانال‌هایی که با حرارت دادن به مواد پلاستیک تجهیز شده‌اند عبور داده می‌شود و در این مرحله رطوبت از مواد کاملا زدوده و خشک می‌شود.

تولید گرانول

مواد پس از مرحله‌ی خشک کن، جهت مصارف بعدی و ساخت محصولات پلاستیکی باید به صورت گرانول تبدیل شود، پرک‌های پلاستیک از دستگاه اکسترودر عبورداده می‌شود، دستگاه گرانول ساز پرک‌های پلاستیک را ذوب کرده وآن را تبدیل به دانه‌های ریز و کوچکی می‌کند. مرحله‌ی تولید گرانول ابتدا پرک‌های آسیابی با استفاده از اکسترودر ذوب و به صورت رشته‌های نازکی درمی‌آیند و بعد پلیمر ذوب شده را با استفاده ازتیغ‌هایی به قطعات بسیار ریز درمی‌آورند. به این صورت گرانول پلاستیک تولید می‌شود.

خطوط و تجهیزات بازیافت پلاستیک با هدف سود آوری بازیافت و ایجاد ارزش افزوده بالا و همچنین ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد کشور و نیز کمک به پایین آوردن مصرف مواد اولیه پتروشیمی‌ها در این صنعت مهم نقش ایفا می‌کند. می‌توان از ماشین‌آلات بازیافت پلاستیک و تجهیزات خطوط پلاستیک از انواع خط بازیافت بطری pet، مانند بطری‌های آب معدنی، بطری‌های نوشابه، بازیافت فیلم LDPE، پت و نایلون، دستگاه خرد کن سبد، گرانول پلاستیک (نایلون)، دستگاه‌های بازیافت پلیمرهای پلاستیکی پلی اتیلن و… با ظرفیت‌های مختلف، خط کامل بازیافت پلاستیک روآبی وزیرآبی، لاک، خط شست‌وشوی نوار تیپ، دستگاه کندر نایلون، دستگاه گرانول ساز، انواع آسیاب‌های صنعتی پلاستیک، خط شست‌وشوی مکانیزه نایلون و گونی و… در صنعت بازیافت نام برد.

تجهیزات خطوط بازیافت

با گذشت زمان و پیشرفت روز افزونی که در صنایع مختلف رخ داده، همه ما شاهد تغییرات زیادی در این صنایع هستیم. یکی از مهم ترین تغییراتی که در طی سال های اخیر رخ داده، ساخت و استفاده از دستگاه های بازیافت است. اگر به علامت بازیافت دقت کرده باشید، نشان دهنده یک چرخه بی پایان است. در واقع منظور این است که با بازیافت می توان از مواد پلاستیک چندین بار استفاده کرد. این کار تاثیر به سزایی در کاهش هزینه های جانبی در صنایع مختلف دارد.

امروزه به دلیل اهمیت زیادی که به بازیافت و جمع آوری مواد پلاستیکی و قابل بازیافت، تولید دستگاه ها و تجهیزات لازم برای آن نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است. خط بازیافت نیز مانند سایر صنایع دیگر نیاز به تجهیزات تخصصی زیادی دارد که قبل از خرید و استفاده از ان لازم است در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. اگر در این حوزه فعالیت می کنید و قصد راه اندازی خطوط بازیافت را دارید، همراه ما باشید. در این مطلب با تجهیزات خطوط بازیافت پلاستیک و کلیه نکات پیرامون این موضوع آشنا شوید.

تجهیزات مورد نیاز خط بازیافت پلاستیک

برای شروع فعالیت در خط بازیافت نیاز به خرید تجهیزات بازیافت پلاستیک مورد نیاز زیادی است. همان طور که می دانید امکان بازیافت کردن وسایل و مواد بازیافتی زیادی مانند: شیشه، پلاستیک و… امروزه با استفاده از دستگاه های مختلف وجود دارد. به همین منظور در این مقاله صرفا به معرفی تجهیزات مورد نیاز خط بازیافت پلاستیک پرداخته می شود. برای راه اندازی خط بازیافت پلاستیک نیاز به دستگاه های نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است که در افزایش سرعت روند کار تاثیر زیادی دارد. از جمله مهم ترین تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه آسیاب: دستگاه های آسیاب بر حسب میزان و حجم مواد بازیافتی، نیاز کارگاه یا کارخانه، و نوع مواد بازیافتی به چندین نوع مختلف دستگاه آسیاب ناخنی، آسیاب شمشیری و آسیاب چکشی تقسیم می شود:
 • وان شناور ساز: پس از این که مواد بازیافتی مختلف از یک دیگر جدا شدند، درون یک وان شناور ریخته می شود. در واقع با استفاده از این وان شناور ساز،مواد پلاستیک از آهن های کوچک و سنگ ریزه ها و کلیه موادی که زیر آب می روند، جدا می شوند.
 • دستگاه شستشو: پس از جدا سازی شدن انواع پلاستیک ها بر اساس رنگ، نوع مواد اولیه، و… باید شستشو داده شود. این کار در صورتی که حجم بازیافت زیادی دارید، حتما باید با استفاده از دستگاه شستشو انجام شود. در واقع هدف از این مرحله، پرک شستشو شده است.
 • ساتریفیوژ: پس از این که کلیه مواد اولیه که همان پلاستیک ها شسته شد، باید خشک شود. برای خشک کردن باید از ساتریفیوژ استفاده شود. استفاده از ساتریفیوژ علاوه بر افزایش سرعت خشک شدن، تاثیر زیادی در افزایش کیفیت نهایی محصولات پلاستیکی جدید دارد.
 • کندر پلاستیک: از این تجهیزات به منظور چگال تر کردن پرک و خوراک دهی به اکسترودر انجام می شود.
 • اکسترودر: از اکسترودر برای تبدیل پرک به قطعات ریزتر و یک دست استفاده می شود. در اکسترودر مواد پلاستیکی ذوب می شوند و مانند رشته های ماکارونی از قالب (دای) بیرون ریخته می شود.

خرید تجهیزات خط بازیافت پلاستیک

در پاراگراف بالا با مهم ترین تجهیزات خط تولید پلاستیک آشنا شدید. خوشبختانه امکان استفاده و خرید کلیه تجهیزات ذکر شده بر اساس میزان و حجم کارگاه یا کارخانه تولیدی یا تامین کننده با سایز و اندازه، حجم  تیغه های مختلف و… وجود دارد.

در واقع برای خرید تجهیزات خط بازیافت پلاستیک ابتدا توجه داشته باشید که چه میزان پلاستیک یا مواد بازیافتی به صورت روزانه یا هفتگی در کارگاه یا کارخانه خود تولید می کنید. همچنین توجه کنید که مواد پلاستیکی یا بازیافتی چه اندازه ای دارند؟ سپس بر اساس دستگاه آسیاب پلاستیکی مناسب با تیغه ها یا نوع چکش های مورد نظر را خریداری کنید.

خط کامل بازیافت پلاستیک

علاوه بر تجهیزاتی که در پاراگراف های بالاتر به طور کامل توضیح داده شد، در خط بازیافت پلاستیک، نیاز به تجهیزات کامل تری است تا به بهترین نحو فرایند بازیافت را بتوان انجام داد. همان طور که می دانید دستگاه ها و تجهیزات کامل خطوط بازیافت بر اساس نوع مواد بازیافتی با یک دیگر تفاوت های زیادی دارند. در این مقاله قصد معرفی تجهیزات کامل خط تولید بازیافت مواد پلاستیکی را داریم. این تجهیزات شامل موارد زیر است:

 • نوار نقاله
 • عدل باز کن
 • پیش شستشو و کانوایر خروجی
 • سورتینگ اپتیکی
 • بونکر ذخیره سازی و کانوایر خروجی
 • سکوی سورتینگ و کنترل دستی با مگنت نقاله ای دوار
 • کانوایر خوراک دهی غلطکی یا دو وجهی
 • ماشین شستشوی اصطکاکی
 • سانترفیوژ
 • مخزن ته نشینی
 • واحد خشک کن
 • واحد لیبل گیر انتهای خط
 • واحد پر کن

ساخت تمامی دستگاه و تجهیزات خطوط بازیافت

تنوع در انواع دستگاه ها و تجهیزات خطوط بازیافت به گونه ای افزایش یافته که کارگاه ها و کارخانجات مختلف ترجیح می دهند جمع آوری کردن بازیافت ها و به جای برون سپاری مواد بازیافتی، عمل بازیافت را خودشان انجام دهند. همچنین برخی از کارخانجات خودشان یک تامین کننده مواد پلاستیکی برای کارخانجات دیگر هستند. برای سفارش و خرید انواع تجهیزات خطوط بازیافت و کلیه دستگاه های آسیاب پلاستیک می توانید از طریق فیروزان صنعت اقدام کنید. فیروزان صنعت سازنده کلیه خطوط و تجهیزات خط بازیافت این صنعت است.

تجهیزات بازیافت پلاستیک

علاوه بر خرید دستگاه های آسیاب پلاستیک، مجهز کردن کارگاه ها و کارخانجات فعال در زمینه بازیافت مواد پلاستیکی و بازیافتی نیز اهمیت زیادی دارد. در واقع هدف از استفاده و خرید تجهیزات بازیافت پلاستیک افزایش سرعت روند بازیافت در خط تولید و همچنین بهبود کیفیت کار نهایی بازیافت مواد پلاستیکی و قابل بازیافت است. به گونه ای که امکان بازیافت و تولید مواد پلاستیکی نو و جدید و حتی کاملا شبیه نو وجود دارد. از جمله تجهیزات لازم دیگر در خط بازیافت پلاستیک می توان موارد زیر را نام برد:

 • دستگاه گرانول ساز (تیپ 1 و 2 و 3)
 • تیغ تیز کن آسیاب
 • کندر دهانه
 • و…

خط بازیافت مواد پلاستیکی

عملکرد ویژه انواع دستگاه های آسیاب پلاستیک امروزه تا حدی افزایش یافته که فعالان این صنعت تا حد قابل توجهی در این زمینه سرمایه گذاری می کنند. به گونه ای که بسیاری از کارخانجات بزرگ که روزانه حجم تولیدات مواد بازیافتی و پلاستیکی آن ها زیاد است، خودشان اقدام به خرید دستگاه های آسیاب پلاستیک و راه اندازی خط بازیافت مواد پلاستیکی می کنند.

تنوع و تکامل در تجهیزات خط بازیافت دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی است که باعث افزایش روند بازیافت مواد بازیافتی می شود. یکی از بهترین مزایای راه اندازی خط بازیافت مواد پلاستیکی، کاهش هزینه های برون سپاری برای بازیافت مجدد یا خرید مجدد از مواد پلاستیکی است.

در واقع یک بار هزینه می کنید و تا سالیان متوالی از پرداخت هزینه های زیاد برای خرید پلاستیک نو بی نیاز خواهید شد. فیروزان صنعت به منظور افزایش رضایت خریداران با نیازهای متفاوت انواع تجهیزات و دستگاه های آسیاب پلاستیک برای راه اندازی و شروع بازیافت مواد پلاستیکی و قابل بازیافت را با بالاترین کیفیت طراحی و تولید می کند. خط بازیافت مواد پلاستیکی نیاز به تجهیزات پر قدرت و ویژه ای دارد که همه این تجهیزات را با قیمت مقرون به صرفه و کیفیت عالی و مطلوبی می توانید از فیروزان صنعت خریداری کنید.

متریال مورد استفاده برای ساخت این تجهیزات نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که خریداران بر این اساس می توانند تا سالیان متوالی بدون نیاز به تعمیر یا تعویض دستگاه های مختلف از این تجهیزات به بهترین نحو استفاده کنند.

یک پاسخ

 1. تجهیزات خطوط بازیافت شامل چه دستگاه ها و قطعاتی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *